KEÇİÖREN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESBİL SAYFASI      DUYURULAR

 
KEÇİÖREN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ MESBİL SAYFASI
İlçemiz mesbil sayfası açılmıştır.
Devamı
..


       Duyurular...
.

     ALAN TANITIMLARI

     
alan

       Alan Tanıtımları
       Meslekler
       İş İmkanları
       Eğitim ve Kariyer İmkanları

       Alan Tanıtımları için tıklayınız
 
     
 

      ALAN TANITIMLARI

 
 

 GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI


Kaynak: MEGEP

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI


ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER

Kuaförlük
Güzellik Uzmanlığı
Vücut Bakımı ve Masaj Elemanlığı

KUAFÖR
Tanımı
Kuaför; saç ve sakal kesimi, renklendirme, şekillendirme ve bakımına ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, estetik yorum katarak yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.
Görevleri

İş organizasyonunu yapmak,
Kişisel hijyen yapmak,
Müşteriyi karşılamak ve ön hazırlık yapmak,
Saç yıkamak,
Fön çekmek,
Saç kesimi yapmak,
Saça boya uygulamak,
Saç rengini açmak,
Saça röfle ve meç uygulamak,
Saça permanant ve defrize uygulamak,
Saç bakımı uygulamak,
Saça mizanpli uygulamak,
Saça topuz uygulamak,
Saça örgü uygulamak,
Gelin başı yapmak,
Saça maşa uygulamak,
Vak uygulamak,
Saça zekzel, akroş, papiyot uygulamak,
Saça rasta uygulamak,
Saç kaynağı yapmak,
Peruk ve postiş, sakal, bıyık uygulamak,
Sakal ve bıyık şekillendirmek,
Saç ve yüz masajı uygulamak,
Ürün satmak,
Mesleki gelişime ilişkin faaliyetlerde bulunmaktır.

GÜZELLİK UZMANI
Tanımı
Güzellik uzmanı; cildi ve vücudu analiz ederek cildin ve vücudun ihtiyacı olan bakıma uygun araç gereç ve donanımları seçen, etkin bir biçimde kullanarak cilt ve vücut bakımlarını epilasyon, depilasyon, masaj, makyaj ve el ayak bakımlarını belirli bir süre içerisinde tek başına yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.
Görevleri

İş organizasyonunu yapmak,
Kişisel hijyen yapmak,
Müşteriyi karşılamak ve ön hazırlık yapmak,
Cilt bakımı uygulamak,
Yüze ve dekolteye masaj uygulamak,
Özel yüz masajları uygulamak,
Özel yüz bakımları yapmak,
Epilasyon tekniklerini uygulamak,
Depilasyon yöntemlerini uygulamak,
Makyaj uygulamak,
Genel vücut masajı uygulamak,
Vücut bakımları uygulamak,
Ürün satışı yapmak,
Mesleki gelişime ilişkin faaliyetlerde bulunmaktır.

VÜCUT BAKIMI VE MASAJ ELEMANI
Tanımı
Vücut bakımı ve masaj elemanı; vücudun ihtiyacı olan temel vücut bakımlarını, uygun araç gereçleri kullanarak genel ve özel masaj teknikleri yardımıyla ve belirli bir süre içerisinde tek başına yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.
Görevleri

Ürünlerle vücut bakımını uygulamak,
Elektro estetik cihazlarla vücut bakımını uygulamak,
Vakum ve basınç ile vücut bakımını uygulamak,
Oksijen ile vücut bakımını uygulamak,
Isı sistemleriyle vücut bakımını uygulamak,
Modern SPA bakımlarını uygulamak,
Thallasso bakımlarını uygulamak,
Otantik SPA bakımlarını uygulamak,
Termal bakımları uygulamak,
Aroma terapi bakımlarını uygulamak,
Holistik terapi bakımlarını uygulamak,
Vücut ve yüz masajı uygulamak,
Kültürel masaj tekniklerini uygulamak,
Özel masaj tekniklerini uygulamak,
Depilasyon tekniklerini uygulamaktır.

MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER
Kuaför, güzellik uzmanı, vücut bakımı ve masaj elemanı olmak isteyenlerin; görme ve duyu organının işlevini tam olarak yerine getirir durumda olması, el ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ellerini eş güdümlü kullanabilme yeteneğine sahip, iş organizasyonunu yapabilen, hijyene önem veren, estetik görüşü gelişmiş, insan psikolojisinden anlayan, iletişimi kuvvetli, girişimci, kişisel bakıma özen gösteren, tam sağlıklı, koku ve kimyasal maddelere karşı alerjik ve bulaşıcı rahatsızlığı bulunmayan, alanını seven, mesleki eğitim almış kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Kuaförler çalışmalarını kapalı, gürültülü, kimyasal kokuların olduğu ortamlarda yürütürler. Kuaför, görevini yaparken diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak işlerini organize şekilde yürütmek durumundadır. İş hem aletle hem de insanla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Sürekli ayakta bulunmayı gerektiren mesleğin çalışma saatleri fazladır. Yaratıcı gücü yüksek, estetik yönü gelişmiş, el becerisi fazla, araştırmacı kişiler bu meslekte başarılı olabilirler.
Güzellik uzmanları, kuaförlerden farklı olarak daha sakin ve ayakta fazla durmayı gerektirmeyen çalışma koşullarına sahiptirler.


İŞ BULMA İMKÂNLARI
Kuaförlük mezunu olan kişi; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, ustalık ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sözleşmeli usta eğitici olarak öğretmen gözetimde görev alabilirler. Özel kurum ve kuruluşların kuaför salonlarında, tiyatro ve TV stüdyolarında ve kendilerine ait iş yerlerinde çalışabilirler.


EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI
Meslek eğitimi, meslek liselerinin Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında; kuaförlük ve güzellik uzmanlığı, vücut bakımı ve masaj programında diploma verilmektedir.
Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanından mezun olan öğrenciler; kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenliği bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi alıp öğretmen olabilirler.
Bunun yanı sıra sınavsız geçiş hakkından yararlanarak meslek yüksekokullarının (ön lisans) programlarına devam edebilirler. Bu bölümler şunlardır:

Kuaförlük
Cilt Bakımı ve Güzellik
Kozmetik Teknolojisi
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Meslek yüksekokullarını başarıyla bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde, alanları ile ilgili dört yıllık fakültelerde (lisans) de okuyabilirler. Bu bölümlerin; kuaförlük, cilt bakımı ve güzellik, kozmetik teknolojisi mezunları, kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenliğine; bunun yanı sıra kozmetik teknolojisinden mezun olanlar kimya ve kimya mühendisliğine; tıbbi ve aromatik bitkilerden mezun olanlar ise kültür bitkileri üretimi ve pazarlaması, ziraat mühendisliği lisans programlarına devam edebilirler.
Mesleki eğitim merkezleri çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan illerde ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.
Halk eğitimi merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitim sunmaktadır.
Mesleki eğitim merkezlerinde, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanında eğitim verilmektedir. Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığından dolayı yatay ve dikey geçişler olabilecektir.


Kaynak: MEGEP