ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Aydınlıkevler Anadolu Lisesinde Gerçekleştirildi

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Aydınlıkevler Anadolu Lisesinde Gerçekleştirildi

Çanakkale zaferinin 100.yıl dönümü anma programı ilçemiz okullarından Aydınlıkevler Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı programla kutlandı. Programa Keçiören Kaymakamı  Nusret Dirim, Keçiören Belediye Başkan Vekili Nihat Özçelik,Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Erdoğan,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Burgaz ve Mahmut Özsoy,İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil,AK Parti İlçe Başkanı Zafer Çoktan,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Faruk Aslan,Ali Kurt,Oğuz Yılmaz,Abdurrahman Uzunoğlu,okul Müdürleri,veliler,öğrencilerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Mustafa Kemal’in Kağnısı şiiri eşliğinde kağnı geçişi oldu. Okul Müdürü Mustafa Yılmaz “Çanakkale Zaferi’yle Türk askeri, gerektiğinde yurdu için seve seve canını verdiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Çanakkale savaşları, bizim için yurdumuzu sömürgeci ülkelere karşı korumak  için yaptığımız bir savunma savaşıydı. Bu yüzden bütün zorluklara ve imkânsızlıklara karşın Türk askerinin fedakâr ve can siper bir şekilde savaşması ile birlikte zaferle sonuçlanmıştır. Çanakkale Savaşları’nı her çocuk, genç ve yetişkin insanımıza en iyi şekilde bilinmesi gereken tüm noktaları ile anlatmalı, Çanakkale Zaferi’nin niçin büyük bir zafer olduğunu kavratmalıyız.”diyerek Günün anlam ve önemini belirten açış konuşmasını yapmıştır. Ardından Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil “Çanakkale bir ruhtur, bir manadır,bir idealdir.Çanakkale’deki ruh nedir? Vatandır. Vatan nedir? Bayraktır, Sancaktır. Bayrak nedir, sancak nedir? Hilaldir, yıldızdır. Bir hilal uğruna güneşlerin, ay parçası yiğitlerin canını sunmasıdır. Hilal nedir? İnançlarımız. Yıldız nedir? Zaferdir. Bayrak nedir Şehiddir.Şehid nedir?Feda oluştur,anlamı can adayıştır.Çanakkale bir ruhtur,manadır bir idealdir.Canı Allah için feda edebilme ruhudur.Çanakkale topyekûn bir direniştir.Milletin korunması için canını feda edebileceği değerler uğruna anaların bıyığı terlememiş çocuklarını,saçlarını kınalayarak cepheye göndermesidir.

Çanakkale şehid şehid diriliğin destanıdır, bir bilinçtir Çanakkale…Yemendir , Trablusgarp’tır ,Bağdatt’tır, İstanbul’dur, Bosna’dır, Kayseri’dir,Diyarbakır’dır. 100 Yıl sonra bile insanlığın Gazze’de, Şam’da,Bağdat’ta,kahire’de Bosna’da,Türkistan’da boğazlandığını yüreklerde hissetmektir”diyerek günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmıştır.Müzik Öğretmeni Atiye Işıksal yönetiminde öğrencilerin hazırladığı müzikli oratoryo dinlenmiştir.Ardından öğretmenlerimiz Ersin Bilginler,Sevilay Altıkulaçoğlu ve Firdevs Polat’ın hazırladığı Okul öğrencilerinden Aslıhan Mazlum ve Uğur Uçar Mehmet Akif Ersoy’un “ Çanakkale Şehitlerine”isimli şiiri birlikte seslendirdiği bölüm davetlilerden büyük alkış almıştır.Çanakkale Zaferi Tarihe sığmayacak büyük bir destandır.Bu büyük destan, içinde sayısız anı barındırmaktadır.Kocadere Köyünde yaşanmış bir olayı öğrencimiz Sude Karsavuranoğlu seslendirmesiyle Ömür Yaşar, Talha Kömürcü ve Abdülbaki Yıldırım isimli öğrenciler sahnede canlandırmışlardır.Çorba ve ekmek servisinin ardından “Mektepli”  isimli piyesin izlenmesiyle program sona ermiştir.

 

 

 

180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale180315 çanakkale

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.