ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" Kutlama Programı

"Kim derdi yarılsın da nihayet yerin altı, Bir anda dirilsin de şu milyonla karaltı. Topraklaşan ellerde birer meşale yansın. Kim der ki şu milyonla adam birden uyansın."


Aydınlıkevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programa, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Keçiören, Belediye başkanı Mustafa Ak, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Keçiören Emniyet Müdürü Bülent Gürcan, İlçe Şube Müdürleri Hilmi Karaot, Hacı Arslan Atman, İsmail Küçük, Mustafa Özel, Murat Dirican, Selami İskender, Gençlik ve spor Müdürü Ömer Ak Işık, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program sancak merasimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi.

GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLER

Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim Konuşmasında herkesin bayramını kutlayarak, 19 Mayıs’ın kurtuluşumuzun ateşlendiği gün olduğunu ve  bu günün aynı zamanda gençlerimize bayram olarak armağan edildiğini hatırlattı.  Gençlerimizin, devlet sisteminde çok özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Dirim, onların geleceğimizin teminatı olduğunu söyleyerek, çok donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak zorunda olduğumuzu ifade etti.

Kurtuluş Savaşında ödediğimiz ağır bedellere de değinen Dirim, bugün de coğrafyamızda aynı bedelleri ödediğimizi söyleyerek, karşı karşıya bulunduğumuz terör örgütlerinin arkasında çok daha güçlü küresel güçlerin olduğunu ifade etti.


ŞEHİTLERİMİZE VEFA BORCUMUZ DİK DURMAKLA OLUR

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak konuşmasına, gençlerin ve bütün Türk Milleti’nin bayramını kutlayarak başladı. Bu tür günlerin her ülkede olduğunu hatırlatarak, Milli Bayramların önemine vurgu yaptı. Konuşmasına 19 Mayıs gününün, Kurtuluş Savaşımızda önemli bir adım olduğunu söyleyen Ak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı, aynı zamanda gençlerimize armağan ederek, bayram olarak kutlanmasını istediğini söyledi. Konuşmasına gençlere seslenerek devam eden Ak, “Siz de gelecekte bizim olduğumuz yerlere geleceksiniz ve ülkenin geleceğinde söz sahibi olacaksınız” diyerek gençlerin üzerindeki sorumluluğu hatırlattı.

Konuşmasının son bölümünde her gün acı haber olarak aldığımız şehitlerimize de rahmet okuyan Ak, onların mücadelesinin sadece çapulcu sürülerine karşı değil, arkalarındaki yedi düvele karşı olduğunu ifade ederek, şehitlerimize vefa borcumuzu ödemenin ancak dik durmamızla mümkün olduğunu vurguladı.

 

GENÇLER, ECDADIMIZIN DEVAMI, CUMHURİYETİMİZİN TEMİNATI

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil ise konuşmasına programda emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. 19 Mayıs’ın ülkemizin kuruluşunda önemli bir adım olduğunu hatırlatarak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini Samsun’da, 19 Mayıs günü yaktığını söyledi. Anadolu’da başlayan bu hareketin tüm yurda yayılarak topyekûn bir mücadelenin ardından zaferle sonuçlanmasının bu güne ayrı bir anlam yüklediğini söyledi. “Bu vasiliyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm isimsiz kahramanları saygıyla ve rahmetle anıyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Kılıçgil, Kurtuluş Savaşı öncesi tüm dünyaya hükmeden ecdadımız Osmanlı Devletinin, Birinci Dünya Savaşında yenilerek çökmesinin ardından, batılı emperyalist devletlerin,   Türkleri Anadolu’dan çıkarma projesinde umutlandıklarını vurgulayarak, Sultan Vahdettin’in, başta Mustafa Kemal Olmak üzere, başarılı subayları Anadolu’ya göndererek umutlarının sönmesine neden olduğunu ifade etti.  Bu vesile ile başlayan Türk Kurtuluş hareketinin, ecdadımızın devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlandığını söyledi. 

Konuşmasının son bölümünde Kılıçgil, bu zor şartlarla kurduğumuzu Cumhuriyetin yaşatılmasında ve son kalemiz olan Anadolu’da ilelebet kalınabilmesinde en önemli unsurun gençlerimiz olduğunu vurgulayarak, gençlerin kendilerini çok iyi yetiştirmelerini, tarihimizi ve dünya siyasetini çok iyi kavramalarını, şehitlerimize ve milletimize layık bireyler olmalarını temenni etti. Kılıçgil, şehitlerimizi rahmetle anarak ve dualarla konuşmasına son verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, Gençliğin Ata’ya cevabı ve şiirlerle program devam etti. Programda Kurtuluş Savaşı hikayesinin canlandırıldığı teatral gösteri, izleyicilerden büyük beğeni topladı.  Genç öğrencilerimiz tarafından, İstiklal Marşı’nın on kıtasını da okunduğu program, dilek balonlarının uçurulması ve zeybek gösterisi eşliğinde, mini bir konserle devam etti.

 Programın son bölümünde, Gençlik haftası çerçevesinde yapılan turnuvalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

19-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.