ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bocce´ de Madalya Yağmuru... Nuh Eskiyapan Ortaokulu Bocce Takımı Müdürümüzü Ziyaret Etti...

Nuh Eskiyapan Ortaokulu Bocce Kızlar ve Erkekler Takımı başarılarının sevincini Müdürümüzle paylaştılar...
Bocce´ de Madalya Yağmuru... Nuh Eskiyapan Ortaokulu Bocce Takımı Müdürümüzü Ziyaret Etti...

    İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil´i, Okul Müdürü Muhammet Bozkurt ve Beden Eğitimi Öğretmeni Nilgün Karaköse eşliğinde ziyaret eden minik sporcuların mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Bocce oyunu hakkında öğrencilerimizden bilgi alan Kılıçgil, sportif ve kültürel faaliyetlerin insan yaşamındaki önemine deyinerek öğrencilerimize " sporun yanısıra şiire, müziğe ve kitap okumaya özellikle vakit ayırmaları" tavsiyesinde bulundu. 

    Toplumda çok bilinen ve takip edilen futbol, basketbol vb. spor dallarının yanında birde çok fazla bilinmeyen "bocce" gibi spor dalları bulunmaktadır. Bocce, İtalyanca bir kelimedir ve sözlükte "çanaklar" anlamına gelmektedir. Oyunda kullanılan küçük çaptaki sentetik top´a Fransızca "but", İtalyanca "pallino", İngilizce "jack", Türkçe´de ise misket denilmektedir. Adını Latincede “Patron” kelimesinden alan ve günümüzde çok popüler hale gelen bu spor dalı, Romalılar tarafından oynanmış ve geliştirilmiştir. Bocce büyüklerin misket oyunu olarakta bilinmektedirbocce
    Bocce sporu için düzgün ve tahtalarla çevrilmiş 4m X 26,5 m boyutlarında bir zemin ve 100 - 115 mm çapında sentetik toplar gereklidir. Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamak. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için 1 puan alınıyor, 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

    Kılıçgil, bu güzel ve yeni spor dalında Ankara İl Birincisi olan Kız takımı oyuncuları Azra Nur Yılmaz, Yağmur Yıldız, Sudenaz Ünallı ve İl İkincisi olan Erkek Takımı oyuncuları İsmail Yalçınkaya, Beytullah Berdan Altınışık, Recep kerem İloğlu ve Yılmaz Efe Ünallı´yı tebrik ederek, spordaki başarılarını hayatlarının tüm alanlarına yansıtmaları temennisinde bulunarak çeşitli hediyeler verdi.


BocceBocceBocceBocceBocceBocceBocceBocceBocce

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.