ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz´den Biri Olan Hoca Ahmet Yesevi´yi Anmak ve Anlamak İçin Bir Araya Geldik.

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen “Çağımızı  Aydınlatan Değerlerimiz” projesi kapsamında, Hoca Ahmet Yesevi ‘yi Anma ve Anlama Programı, Neşet Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.
Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz´den Biri Olan Hoca Ahmet Yesevi´yi Anmak ve Anlamak İçin Bir Araya Geldik.

Müdürlüğümüz tarafından  Özel Ahmet Yesevi Ortaokulu’nun katkılarıyla ve Keçiören Belediyesi´nin ev sahipliği ile hazırlanan programa Kazakistan Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçisi  Canseyit  TÜYMEBAYEV, Keçiören Kaymakam Vekili İhsan KARA, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Musa YILDIZ ,İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KILIÇGİL, Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mustafa ARAÇ, Keçiören İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul idarecileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kazakistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Murat Memiş´in Kur´an-ı Kerim tilavetinden sonra Milli Eğitim Bakanımız Sn. Nabi Avcı´nın programımız için göndermiş olduğu telgraf okundu.

MÜSTESNA ŞAHSİYETLERİN GAYRETİ BİZLERE ÖRNEK OLMALIDIR.

Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz Projesi kapsamında, ilk mutasavvıf Türk şairi olan Horasanlı büyük din alimi Hoca Ahmet Yesevi´yi anlamak ve anlatmak amacıyla hazırlanan bir tanıtım videosu izlendi. Ardından Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, konuşmasına başlarken "1991 yılından beri Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan  Nazarbayev´i, Türk dünyasına verdiği önem ve hizmetleri ile Türk devletlerinin biraraya gelmesinde büyük katkı sağladığından dolayı kendisini buradan saygıyla selamlıyorum." dedikten sonra ecdadımızın, Ata yurdumuzun İslamlaşması noktasında büyük hizmetleri olan Ahmet Yesevi´yi anmak ve anlamak için burada toplandığımızı belirtti. Kılıçgil, Üstad Necip Fazıl´dan okuduğu anlamlı mısralarla manevi değerlerimizi unuttuğumuzu ifade ederek "Yetişen nesillerimizi sadece teorik bilgi ile deği hem Orta Asya geleneğimize hem de Anadolu´nun inanç değerlerine uygun olarak yetiştirme sorumluluğumuz var. Büyük bir gayret ve himmet gösterilerek bizlere emanet edilen kutsi emaneti gelecek nesillere intikal ettirmek en büyük mesuliyetimizdir." dedi. 

Ayrıca, Ahmet Yesevi´nin yaşadığı dönemde hem kendi yaşantıyla hem de Peygamber vârisi, âlim, ârif, evliyâullahtan olan bir zât olarak bütün ömrünü, bilgisini insanların manevi değerlerle tanışmasını sağlamak için harcadığını ve bugün de kendisinden istifade etmeye devam ettiğimizi belirterek "Böyle müstesna şahsiyetlerin gösterdiği gayret bizlere  örnek olmalıdır. Bu doğrultuda nesil yetiştirmek için emek veren idareci ve öğretmenlerimizi özellikle burada tebrik ediyorum." dedi ve güzel temennilerle sözlerini sonlandırdı.

DİVAN-I HİKMET BİZİM YOLUMUZU AYDINLATIYOR

Keçiören Kaymakam Vekili İhsan Kara, Hoca Ahmet Yesevi´nin bizim birlik ve beraberliğimizin nişanesi olduğunu belirterek "Bizi bağlayan bir takım ipler var. Mesela sımsıkı sarılmamız gereken Allah´ın ipi var, Kur´an var, Hz. Resulullah var ve O´nun kutlu yolundan giden âlimler, mutasavvıflar var. İşte bunlardan en önemlilerinden biri Ahmet Yesevi´dir. O, hepimizin atası, nurda yatası" dedi. Ardından " Ahmet Yesevi´yi gençlerimize tanıtma yolunda çaba gösteren milli eğitim mensuplarına ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

SİZLERE SELAM VERMEK İÇİN GELDİK

Kazakistan Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçisi  Canseyit  TÜYMEBAYEV, konuşmasına "Çok değerli çocuklarımız, sizler için geldik, sizlere selam vermek için geldik ve sizinle görüşmek için özel olarak geldik. Kazakistan´daki kardeşleriniz adına sizlere şükranlarımı sunuyorum" sözleri ile başladı ve Yesevi gibi, Farabi gibi, İbn-i Sina gibi büyüklerimizin sözlerinin ve arkalarında bıraktıkları kitapların rehberimiz olduğunu belirtti. Ayrıca "Uzak mesafeye rağmen millet olarak birbirimizi seviyoruz." diyerek öğrencilerimiz için bu tür faaliyetlerin devam etmesi gerektiği mesajını verdi.

İNSANIN ÇALIŞTIĞININ DIŞINDA BİR KARŞILIK YOKTUR

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında "Ahmet Yesevi´nin  hayatını ve yaşam tarzını, Divan-ı Hikmet´ten okuduğu anlamlı dörtlüklerle ve hoş bir anektodla anlatarak "Ahmet Yesevi´nin hayatı bizler için örnek alınması gereken bir hayat" dedi. Ahmet Yesevi´nin Arapça ve Farsça´yı çok iyi bilip Türkçe söylemesinin önemli olduğunu vurguladıktan sonra "Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak bizleri davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum diyerek ve Divan-ı Hikmet´in ilk dörtlüğünü okuyarak sözlerini bitirdi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ahmet Yesevi´nin bizim için, Anadolu için, ve bu coğrafyanın bir irfan merkezi olmasında etkili olan çok önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek "Bu tür programlar öğrencilerimiz açısından büyük önem arz ediyor. Başta Milli Eğitim Müdürü Kılıçgil olmak üzere emeği geçen okul müdürlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz."dedi.

Etkinlik çerçevesinde Kazakistan´ı anlatan tanıtım videosunun izlenmesinden sonra Özel Ahmet Yesevi Ortaokulu Öğrenci Korosu tarafından seslendirilen birbirinden güzel parçalar davetliler tarafından beğeni ile dinlendi. Etkinlik, İlçe Milli Eğitim Müdürü KILIÇGİL´in Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyetİ Başkanı YILDIZ´a günün anısına çiçek takdimi ve Belediye Başkanı AK´ın Büyükelçi TÜYMEBAYEV´e plaket takdiminin ardından TÜYMEBAYEV´in de protokol heyetine hediye takdimi ve toplu hatıra fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

 

 24-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-2015

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.