ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cengiz Aytmatov’u Anma ve Anlama Programı

"Gün gelir ve anlar ki insan; Yaşadığı her şey bir yalandır..! Geriye vazgeçemediği bir Aşk ve kabullenemediği bir yalnızlık kalır." 
Cengiz Aytmatov’u Anma ve Anlama Programı

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen törene, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, , Belediye Başkan vekili Nihat Özçelik, Kırgızistan Büyük Elçisi Prof. Dr. İbragim junusov, Ankara Büyük Elçilik Müsteşarı Meder O Abakırov, İlçe Şube Müdürleri Mustafa Özel, Osman Koç, , Belediye Dış ilişkiler Müdürü Mustafa Araç, Uluslararası Türk kültürü Teşkilatı ülke temsilcisi Kojogeldi Kuluyev, Türksoy Genel Sekreteri  Duysen Kaseyinov,  Keçiören Müftü Vekili,  okul müdürleri, öğretmenler öğrenciler ve davetliler katıldı.

Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim’in tavsiyesi ile “Çağımızı Aydınlatan Değerler” projesi kapsamında Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keçiören Belediye’sinin ortaklaşa hazırlamış olduğu tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Kuran tilaveti ve meali okunduktan sonra Cengiz Aytmatov belgeseli ile Kırgızistan tanıtım videosu izlendi ve  protokol konuşmalarına geçildi.

Keçiören Kaymakamı Sayın Nusret Dirim, Böylesine büyük bir şahsiyetin anılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken bu programın hazırlanmasında katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

ATA YURDUMUZUN ORTAK DEĞERİ

 Böylesine önemli bir edebiyatçıyı anmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, "Ata yurdumuzdan dünyaya yayılan bir değerdir Aytmatov... Kırgızistan gezim sırasında kendisi için yapılan müzeyi ziyaret ettiğimde Cengiz Aytmatov isminin Kırgızistan için ne anlama geldiğini görme fırsatım oldu." dedi. Ak ayrıca 7. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kırgızistan´ı misafir edeceklerini de sözlerine ekledi.

MİLLET AĞACININ DALLARI GENÇLER

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil Konuşmasında, “Milletler belli bir coğrafya diliminde ömürlerini sürdürürken asıl hayatlarını kökleri olan manevi dinamikleriyle devam ettirirler. Bu tarihi kökler geçmişteki bütün maddi ve manevi değerler manzumesi, zaferler silsilesi, abide şahsiyetler gibi millet gövdesini omuzlarında taşıyan temel köklerdir. Öyle ki bütün dallar bu köklerden beslendikçe yaşar, çiçeklenir ve meyve verir. Dolayısıyla millet ağacının canlılık emaresi dallarında müşahede edilir. Çünkü kök ve gövdedeki bütün faaliyet, dalların yapraklanması, çiçeklenmesi  ve meyve vermesi içindir. Bu gaye ile devamlı olarak millet ağacı kökleri ve gövdesiyle birlikte dallara enerji sevkiyatı yapar durur…Bu dallar yarının oluşturacak olan gençlerdir… Bu gerçeklerden hareketle, yeni nesle  tarih şuurunu doğru ve tam olarak verebilmek, hayati derecede mühim bir vazifedir. “ dedi. Kılıçgil konuşmasına bu hedeflerin gerçekleşmesi için dua ederek son verdi.

İKİ BAYRAK TEK VÜCUT

Programda Büyük Elçi Prof. Dr. İbragim junusov bir konuşma gerçekleştirerek  İki ülke arasında bir çok ortak nokta olduğunu belirterek dil, din, Pazar, soy ve atalarımız noktasındaki tarihi bağlara değindi. Bu bağların iki ülke arasında kurduğu ilişkinin her iki ülke bayraklarına da yansıdığını dile getiren Prof. Dr. İbragim junusov, Kırgızistan Bayrağı’ndaki Güneş ile Türk Bayrağı’ndaki Ay-Yıldızın gece ve gündüzü tamamlayarak bir günü oluşturduğu gibi iki ülkenin de böylesi bir birlikteliğe sahip olduğunu ifade etti. Aynı zamanda junusov, Kırgızistan’ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak sarsılmaz bir bağ olduğunu vurguladı ve memnuniyetini dile getirerek proje kapsamında hazırlanan programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Büyük Elçi Prof. Dr. İbragim junusov’un konuşmasının ardından Keçiören Kaymakamı sayın Nusret Dirim kendisine bir plaket takdim etti.

 

 

Program, bir öğrencinin Cengiz Aytmatova seslenişi ve Kırgız sanatçı Gulira Kasimkulova’nın şarkılarıyla sona erdi.

13-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.