ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri İlçe Temsilcisi Seçimi Yapıldı

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri İlçe Temsilcisi Seçimi Yapıldı

2017/2018 eğitim- öğretim yılı Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri ilçe temsilcisi seçimi ilçemizde başarıyla gerçekleştirildi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Fevzi ÖZDEMİR başkanlığında gerçekleşen seçimde öğrencilerimiz demokratik bir ortamda yarıştılar.

TBMM Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında 13.01.2004 tarihinde imzalanan bir protokolle Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi uygulamaya konulmuştur. Bu proje ile Cumhuriyet’imizin demokrasi ile güçlendirilmesi, öğrencilerimize yerleşik demokrasi kültürünün kazandırılması, kendi kültürünü özümsemiş, milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerleri ve demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturma becerileri kazandırılması,; çoğulculuk, katılımcılık, farklı düşünce ve inançlar ile bireyin hak ve özgürlüklerine saygı, hoşgörü ve diyaloga açık, seçme seçilme, oy kullanma gibi demokratik değer, tutum ve becerilerin kazandırılması; demokrasi kültürü ve bilincini geliştirmek amaçlanmaktadır. Demokrasi kültürünün ülkemiz açısından vazgeçilmez bir değer olması, çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata demokratik kültürle hazırlaması, eğitimin en önemli amaçları arasındadır.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesinin ardından program, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü A. Fevzi ÖZDEMİR’in konuşması ile devam etti. Şube Müdürü, “Bugün burada olan çocuklarımızın hepsi seçilmiş çocuklardır. Bu yüzden burada da ilçe temsilcisi olmaya adaysınız. Sizlerin özgüven sahibi çocuklar olarak yetişmeniz bizler için çok önemlidir.” diyerek seçim sürecinden bahsetti. 

Seçim divanının tanıtılması ile başlayan program;  Divan Başkanı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü A. Fevzi ÖZDEMİR, Divan Üyeleri Cihan ADA ve Buket DİLEK, Divan Yedek Üyeleri Yeliz ÖZTEKİN ve Yasin YURTSEVEN salona tanıtıldı. Gönüllü öğrencilerden oluşturulan Sandık Kurulunda ise öğrencilerimizden Samet YILDIRIM, Emin ÇALIŞKAN, Melike TEKİNDUR, Başak ŞAŞMAN ve Fatih Buğra GÜMÜŞSOY görev aldı. Aday olmak isteyen otuz sekiz öğrenci tek tek çıkarak kendilerini kısaca tanıttı. Tanıtmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. Mühürlü kâğıtlara adayın adını yazıp yine mühürlü zarflara kâğıtları koyarak oy kullanmaları ile çocuklar demokratik bir sürecin parçası oldular.

Oyların sayılması sonucunda Esertepe MTAL’den Berfin Sultan KORKUT İlçe Temsilcisi olurken eşit sayıda oy alan iki aday için kura çekilmesi sonucunda Kalaba Anadolu Lisesi öğrencilerimizden Salih ANUŞTEKİN ikinci, Keçiören İMKB MTAL’den Ahmet Akif BAYRAK ise üçüncü oldu.

 

Birinci olan öğrencimiz Berfin Sultan KORKUT’un, seçmenlerine teşekkür konuşması yapmasının ardından program son buldu.

 

30-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-2017

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.