ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni Anma ve Anlama Programı

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz” projesi kapsamında Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni Anma ve Anlama programı düzenlendi.
Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni Anma ve Anlama Programı

Neşet Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akkuş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Selami İskender, Ali Kurt, Mustafa Özel, okul idarecileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Etlik İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasan Çelik’in Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin tanıtıldığı belgesel izlendi.

BÜYÜK FATİHLERİN KİŞİLİĞİNİ İNŞA EDEN BÜYÜK USTALAR…

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, programda yaptığı konuşmada bu tür programların önemsenmesi gerektiğini belirterek “15. yy. da Anadolu da Türk birliğinin sağlanmasında, politik ve askeri güçler kadar Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri gibi manevi önderlerin de çok büyük katkılarının olduğunu, onların insan ve nesil yetiştirme noktasındaki sorumluluklarını en güzel şekilde yerine getirdiklerini görüyoruz” dedi.

 Büyük şahsiyetlerin yetişmesinde eğitimin ve sorumluluk duygusunun önemine vurgu yapan Kılıçgil, “Hacı Bayram-ı Veli’nin çocukluk ve ilk gençlik yıllarında çok iyi bir eğitimden geçtiğini, çok güzel yetiştirilmiş bir insan olduğunu görüyoruz. İslami ilimlerin yanında aynı zamanda edebiyat, matematik, felsefe gibi ilimleri de tahsil ettiğini ve yabancı dil anlamında da Farsça ve Arapçaya da ciddi şekilde hâkim olduğunu görüyoruz. Bu ilimleri tahsil etmek de çok ciddi bir emek, fedakârlık istiyor. Sevgili gençler, sizler de istikbale hazırlanıyorsunuz. Güzel bir gelecek için modern bilimleri okurken aynı zamanda yaradılış gayemize ve İslami hassasiyetlere uygun şekilde kendinizi yetiştirmeniz lazım. Kendimizi değerlerimize uygun yetiştirme sorumluluğunun bilincinde olmalıyız. Hacı Bayram-ı Veli gibi maneviyat önderleri insanların kişiliğini geliştirmek için çırpınmışlar. Büyük Fatihlerin kişiliğini inşa eden büyük ustalar var. Vatanımızı sonsuza kadar yaşatmak için, devletimizi muasır medeniyetler düzeyine çıkarmak için bilinçli, sorumluluk duygusuna sahip, üretken nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor. Bu noktada siz değerli gençlerimize emek veren, sizleri istikbale hazırlayan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca programımıza sağladığı katkılar ve katılımından dolayı Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

ANKARA’NIN MANEVİ DİREĞİ…

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, konuşmasında Ankara’nın 4000 yıllık bir tarihe ve çok kıymetli manevi şahsiyetlere sahip olduğunu ve bu manevi değerlerimizi mutlaka bilmemiz gerektiğini belirterek “ Her şehrin tarihine yön veren önemli kişileri vardır. Ankara’nın manevi direği olan Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni de bir Ankaralı olarak mutlaka bilmemiz gerekir. Gençlerimiz Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri gibi Arvasi Hazretleri’ni de bu programlarla öğrendi. Bu tür programları gerçekleştirdiği için İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

HEM ÇAĞIMIZI HEM ÇAĞLARI AYDINLATAN MANEVİ BİR MİMAR…

Programa konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Mehmet Akkuş ise Hacı Bayram-ı Veli hakkında çok faydalı bilgiler paylaşarak “Hacı Bayram-ı Veli sadece çağımızı değil çağları aydınlatan manevi bir mimardır. O sadece türbesinde ziyaret edilen biri olarak değil, çağlara yön veren bir şahsiyet olarak karşımıza çıkıyor. Somuncu Baba’nın yetiştirdiği Hacı Bayram-ı Veli, birçok büyük şahsiyet yetiştirmiştir. Hacı Bayram-ı Veli’nin yetiştirdiklerine ve yetiştirdiği insanların da tesirlerine bakarsak nasıl bir gönül iklimi oluşturduğunu görürüz. O, yetiştirdiği insanlara ufuk açarak onların da başkalarını yetiştirmesine vesile olmuş. Vefat ederken de arkasında çağları değiştirebilecek şahsiyetler bıraktı. Bu tür şahsiyetlerin hayatlarını araştırmak ve öğrenmek çağımız insanının en büyük ihtiyacı” dedi.

 

Gençlerimiz için yeni ufuklar açmaya vesile olması temenni edilerek hazırlanan program, İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Prof. Dr. Mehmet Akkuş’a çiçek takdimi ve toplu hatıra fotoğraf çekimiyle sona erdi.

12-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-201612-01-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.