ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kafkas İslam Ordusu ve Nuri Paşa 100. Yıl Dönümünde Saygı ve Rahmetle Anıldı

Kafkas İslam Ordusu ve Nuri Paşa 100. Yıl Dönümünde Saygı ve Rahmetle Anıldı

   Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü Ermeni çetelerinden ve Bolşevik işgalinden kurtaran Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu kuruluşunun 100. yıl dönümünde Keçiören’de anıldı.  2018 yılının Kafkas İslam Ordusu yılı ilan edilmesi münasebetiyle Azerbaycan topraklarını vatanı bilen ve bundan tam 100 yıl önce oradaki kardeşlerimize yardım eli uzatan kahraman askerlerimizi anmak ve iki devlet bir millet olmanın sırrına ermek için Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilçemiz okullarından Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecileri ile bir program hazırladık.  

 

   Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz programımıza  Dış İşleri Bakanlığı Daire Başkanı Kazım Çavuşoğlu, Azerbaycan Büyükelçiliği Konsolosu Şöhret Mustafayev, Keçiören Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız,  Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Araç, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık,  şube müdürleri, çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

    Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Yahya Konukoğlu’nun İnsan Suresi’nin 23- 31. ayetlerini okunması ile başlayan program saygı duruşu ve ardından Azerbaycan milli marşı ve istiklal Marşımızın söylenmesi ile devam etti.

 

    Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Nihat Koçak’ın açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayhan Işık, gençlere tarihlerini bilmeleri ve öğrenmelerinin önemini anlattı. Daha sonra kürsüye gelen Keçiören Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız, Azerbaycan Büyükelçiliği Konsolosu Şöhret Mustafayev ve Dış İşleri Bakanlığı Daire Başkanı………… Çavuşoğlu konuşmalarında gençlere seslenerek tarihimize ve şehitlerimize gerekli önemi vermelerinin gerekliliğini vurguladılar.  “Çırpınırdı Karadeniz” ve “Yandırdın Kalbimi” gibi unutulmaz Azerbaycan şarkılarının yanı sıra  Yavuz Bülent Bakiler’in ünlü şiiri “Azerbaycan Yüreğimde Bir Şahdamardır” gibi şiirlerse programa renk kattı.

 

    Keçiören Belediyesinin düzenlemiş olduğu Hocalı Katliamı Anma Programı sırasında meydandaki kalabalığa mikrofon uzatan Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu röportaj ile öğrencilerimiz başta Ankara Milletvekilimiz Emrullah İşler olmak üzere o gün meydanda bulunan çok değerli isimlerin Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycan konusundaki duygu ve düşüncelerine ortaklık ettiler.   Programın en büyük alkışını Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin öğretmenleri Mehmet Aslan’ın yazdığı ve yönettiği tiyatro eseri aldı.  Salondaki herkesi adeta o günlere götüren tiyatro eseriyle birlikte salonda duygu dolu hatta coşku dolu anlar yaşandı. Azerbaycan ve Türkiye bayraklarının sahnede ve salonda aynı anda dalgalandığı anlarda herkes Kafkas İslam Ordusu ve Nuri Paşa’yı anmanın ve anlamanın mutluluğunu yaşadı.

  

   Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Araç’ın Okul Müdürü Nihat Koçak’a katkılarından dolayı plaket takdim etmesiyle son bulan  programın hazırlanmasında emeği geçen başta Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerine; bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Mustafa AK’a, Keçiören Dış İlişkiler Müdürlüğü ile Kültür Müdürlüğüne ve Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi teknik ekibine; programımıza kıyafet desteği veren Yamantürk Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesine, kokteylimizi hazırlayarak yiyecek içecek hizmetleri desteği veren ilçemiz okullarından Subayevleri Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

03-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-2018

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.