ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kanser ve Kanserden Korunma Yolları" Semineri Verildi

İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu´nda "Bir Günlüğüne Hayat Bilgisi Öğretmenim Olur Musun?" projesi kapsamında seminer verildi


Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürülüğünün “Bir Günlüğüne Hayat Bilgisi Öğretmenim Olur Musun?” projesi kapsamında İbni Sina Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinlikte ´Kanser ve Kanserden Korunma Yolları´ semineri verildi. 

Seminere, Türk Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa ÖzeL, şube müdürü Selami İskender, okul idaresi, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Türk Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin Kanser Haftası nedeniyle böylesine anlamlı bir günde davet edildiği için yetkililere teşekkür ederek başladığı seminerde, Türkiye´deki ölüm nedenlerinden ikinci sırada kanserin geldiğini ancak ülkemizde tıbbın, kanserin tespiti konusunda ileri düzeyde erken teşhis tekniklerine sahip olunduğundan bahsetti. 

Kanser Nedir?

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100´den fazla hastalık grubudur.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Yirmi birinci yüzyılda kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, kanserojen maddelerin tespiti ve gerekli önlemlerin zamanında alınması oldukça önemlidir.

Kanser Taramaları

Kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. Daha az sıklıkla hormon tedavileri, biyolojik tedavi yöntemleri ve hedefe yönelik tedaviler kullanılır.

Klinik araştırmalar yeni yöntemlerin mevcut tedavilerden daha iyi, etkili ve güvenli olup olmadığını araştırmak için düzenlenmektedir. Bu amaçla yeni ilaçlar, mevcut tedavi yöntemlerinin yeni kombinasyonları, radyoterapi veya cerrahi tedavide yeni yaklaşımlar, yeni tedavi metodları, tamamlayıcı ya da alternatif tedavi yöntemleri, yeni koruyucu metodlar araştırılmaktadır.

11-04-201611-04-201611-04-201611-04-201611-04-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.