ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KEÇİÖREN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN AYHAN IŞIK´IN KURBAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

KEÇİÖREN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN AYHAN IŞIK´IN KURBAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

 Günlerin en müstesnasıdır Bayramlar..

Ortak değerlerimizin en başta gelen özlenen zamanlarıdır. Daha çok bayramlarda hatırlarız birbirimizi; ‘’Birlik ve Beraberlik’’ en tepelere çıkar bu güzel vakitlerde. Bir başka kenetleniriz Bayramlarda..

Bayram; ayrılığın birliğe, gayrılığın bütünlüğe, dargınlığın muhabbete ve neşeye dönüşme umudu ve ümit edilenidir. İçimizde kanatlanan dirlik ve birlik ruhunun şölenlenmesi, kasvet ve zulmetin sönümlenmesidir. Bayram olması bundandır Zâhir..

Tüm kadim medeniyetlerin kuşaklarını ve ahfâdını birbirine akraba kılan bir yakınlaşma vesilesi, bir inanç ve adanış nişânesi olan Kurban Bayramını idrak ediyoruz. Hasretler ve özlemler geçici olsa da son bulacak inşallah. Hüznümüzü, acımızı ve yalnızlığımızı paylaşarak azaltır; mutluluklarımızı ise paylaşarak çoğaltırız bu kıymetli Bayram günlerinde.

Kurban; Yaklaşmak ve Yakınlaşmaktır. Yakın olmaktır ötelere. İnkardan uzaklaşarak yakınlaşmaktır inanca.Kin ve nefretten uzak kalarak yakın olmaktır sevgi ve hoşgörüye.Ötelerden gelen yüce söze, teslimiyet ile kulak kesilmektir.

Kurban; Adanmaktır. İnsanlığın inanç, bilgelik, cesaret, adalet gibi kadim değerlerine adanmışlıktır. Rahmet ve mağfiret dileğinin gerçekleşmesi adına Yaradan’a gönülden niyetlerimizi arz etmektir. Nefsimizin, insaniyetimizi esir almasına karşı direnç göstermektir.

Kurban; İnanmaktır. Ruhumuzu ancak feda ettiklerimizin mükâfatı ile arındırılacağımıza olan inançtır. Kurban edilen cismaniyetinin değil, kurban edenin ruhaniyetinin Yücelere yükselişine olan kesin inançtır.

Kurban; Samimiyet ve Paylaşmaktır. Çağımızı esir alan giderek kitleselleşen ve sistematikleşen nefret, ötekine düşmanlık, bencillik ve duyarsızlaşma gibi hal ve durumların karşısında; sevgi merhamet ve yardımlaşma gibi yüksek insani hasletlerimizi yaşamımıza yeniden çağırmaktır.

Kötürümleşen yanlarımızı büyük bir azim ve şevkle onaracağımızın sözünü vermektir. Tüm anlamı ile varlığımızı uğruna feda edebileceklerimizin idrakinde olmaktır. Hayır ve güzelliklerin ruhlarımızı teslim alacak egemenliğine boyun eğmektir.

Kurban; Duygu ve davranış hafızamızı yeniden diriltecek olan tüm erdemleri kuşanabilmek adına yalanın, bencilliğin, samimiyetsizliğin, sevgisizliğin ve müstağni duruşlarımızın kurban edilmesidir.

Kurbanımız Bayram; Yakınlığımız daim olsun.

Kurban’ın bütün anlam dünyası ile ruhlarımızı kavraması dileğiyle Mübarek ‘’Kurban Bayramınızı’’ Tebrik ederim.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ayhan IŞIK

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Keçiören Milli Eğitim Müdürü

 

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.