ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Keçiören´de Öğrencilerimiz "Engelsiz Bir Dünya İçin" Bir Araya Geldi

Dünya Engelliler Günü münasebetiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yunus Emre Kültür Merkezi´nde bir program düzenlendi.
Keçiören´de Öğrencilerimiz

Yoğun ilgi gösterilen programa Keçiören Kaymakamı Nusret DİRİM, Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı Müşavirleri Kenan ÖZEN ve Ayhan METİN, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Mustafa ÖZEL ve Şube Müdürleri Ali KURT, Selami İSKENDER, Hacı Aslan ATMAN, Keçiören Belediyesi  Sosyal Yardım İşler Müdürü  Tekin BAŞER ,çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. Program ,saygı duruşu ve Genç Osman Anadolu Lisesi  öğrencilerinin işaret diliyle eşlik ettiği İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa ÖZEL bu günler vesilesiyle engellilerin hayatını kolaylaştırmak, kendilerinin ve ailelerinin önündeki engellerini kaldırmak ve yaşama daha mutlu bakabilmelerini sağlamak adına yapmamız gereken çalışmaları bir kez daha hatırladığımızı ifade etti. Engellilerin hayatımızda var olan renklerden bir renk olduğunu belirten ÖZEL ,“Yaşama sevinçlerinin arttırılması umuduyla tüm engellilerin Dünya Engelliler Gününü kutlar, sağlıklı günler dilerim.”dedi.

Ülkemizde 8-10 milyon civarında engelli vatandaşımızın olduğunu belirterek söze başlayan Keçiören Kaymakamı Nusret DİRİM “Hayatta insanların hepsi aynı fırsatlara sahip olamıyorlar. Bazıları diğerlerine göre dezavantajlı olarak hayatlarına devam etmek zorunda kalabiliyorlar. Bunların en başında da doğuştan ya da sonradan engelli olan insanlar gelmektedir.” dedi. Konuşmasına, “Engelli insanların hayata katılma oranları, bir ülkenin gelişmişliğini gösterir. Engellilerin hayata rahatlıkla katılmaları insan hakları gereklerindendir. ”diyerek devam etti ve etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Uygur Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerimizin büyük emeklerle hazırladığı “Ispanaklı Yumurta” adlı gösteri  büyük bir ilgi ve keyifle izlendi. Gösteriyi gerçekleştiren öğrenciler, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.Protokol heyeti tarafından Uygur Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerine Genç Osman Anadolu Lisesi öğrencilerinden milli sporcumuz Ayşegül Zararsız  hediyeleri takdim edildi.

Genç Osman Anadolu Lisesi öğrencilerinin işaret diliyle söylediği “Hayat Bayram Olsa” şarkısına bütün davetliler eşlik etti. Ayrıca “Engelsiz bir dünya için el ele beraber olalım.”mesajını verdikleri duygu dolu bir sunum yaptılar.

Etkinlik çerçevesinde moderatörlüğünü  Genç Osman Anadolu Lisesi  öğretmeni Hacı TOSUN’un yaptığı söyleşide katılımcılar Kenan ÖNALAN ve Ayhan METİN ,öğrencilere ve salondaki bütün davetlilere hayatlarında çok faydalı olacak ve yaşama, geleceğe umutla bağlanmalarını sağlayacak bilgiler aktardılar.

KİMSE MÜKEMMEL DEĞİL, SADECE ALLAH

Engel, eksiklik değil farklılıktır diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan ÖNALAN “Daha dün Avrupa’nın 100 yıl öncesine baktığımızda engellilerin üstünde deneyler yaptıklarını, Hitler’in insanlık dışı uygulamalarını görüyoruz. Bizim toplumumuzda ise’ Yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevmek’ esastır.”dedi.  Yedi yaşında görme yetisini kaybeden ÖNALAN, “Beş duyumdan biri olan gözüm kırmızı kart gördü ama dört duyumla sahadayım. Körlük hiçbir zaman benim sıkıntım olmadı. Sıkıntımız başka insanların bakış açıları. Bir binaya girmek bizim için engel değil. Problem o binanın bizler için doğru yapılmaması. “diyerek sözlerini sürdürdü. Ayrıca “Körlüğün bana kazandırdığı en güzel şey potansiyelimi, elimdeki malzemeleri tam olarak kullanabilmek oldu. Şu sonuca vardım; insan isterse yapamayacağı şey yoktur. Siz isterseniz Allah verir. Engellimiz engelsizimiz bir arada yaşayarak büyük Türkiye’ye ulaşabiliriz. “ diyerek zihinlerde ve gönüllerde farkındalık oluşturdu.

ENGELSİZ TÜRKİYE’NİN İMARI İÇİN ALLAH HERKESE ÇALIŞMA İSTEĞİ VERSİN.

Söyleşide Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ahmet METİN “ Engelliler için eğitim, istihdam, sanat, spor ve erişilebilirlik” konularına slayt eşliğinde değindi. Yaşamdan örneklerle engelli bireylerin her alanda yaşamın içinde bulunduklarını belirtti. Özellikle eğitimin engelliler için çok önemli olduğuna değinen METİN, “Biraz değiştirilmiş bir ortam, araç-gereç ve teçhizatla engelliler de gereken her şeyi yapabilir.” dedi. Birçok spor dalıyla da uğraşan METİN, “Engelliler için sanat ve spor hayati önem taşımaktadır “ diyerek öğrencilere yeni ufuklar açtı. Ayrıca “Özür bedendedir, engel mekandadır. Hayat külfetsiz ve kolaysa güzeldir. Herkes daha iyiye ulaşabilmeyi hak eder.” mesajlarını verdi.

Etkinlik sonunda katılımcıların ve öğrencilerin toplu fotoğraf çekiminin ardından hep birlikte  Keçiören Belediyesi´nin Halil İbrahim Sofrası´nda düzenlemiş olduğu yemek davetine katıldılar.

 

 

 02-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-201502-12-2015

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.