ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’Nİ KUTLAMA PROGRAMI

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’Nİ KUTLAMA PROGRAMI

Halil Paşa, Kutü´l-Amare zaferinden sonra 6. Ordu´ya yayınladığı mesajda şöyle dedi:

‘’Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut´u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut´ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale´de, ikinci zaferi burada görüyoruz.’’

BUGÜNÜN OLAYLARI TARİH ŞUURUYLA ANLAM KAZANIR.

Okul Müdürü Mehmet SÖZÜGÜZEL; ‘Bugünün olaylarını anlamak için tarihimizi çok iyi bilmeliyiz. Adını tarihe altın harflerle yazdıran atamızı iyi tanımalı ve onları geçebilmek için onlardan aldığımız bu gücü kullanmalıyız. Arkadaşlarınızın sunumuyla izleyeceğiniz Kut’ül Amare Zaferi, tarih sayfalarındaki yerini sağlamlaştırdığı gibi sizin genç zihinlerinizde de önemli bir yere sahip olmalıdır.’ konularına değindi.

 

Genç Osman Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Hacı TOSUN yaptığı konuşmada 20. yy. başlarında dünya devletlerinin durumuna, Ortadoğu’da  Osmanlı Devleti’nin yaşadığı olumsuzluklara ve bu olumsuzluklarla mücadele eden Anadolu insanının durumuna değindi. Tarih şuurunun her an için gençliğimize gerekli olduğunun, ancak o zaman önemli işlere imza atılabileceğinin önemine vurgu yaptı.

 

Programa Genç Osman Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergiledikleri  Kuran-ı Kerim Tilaveti, Kut’ül Amare Tiyatro Gösterisi ve türkü dinletisiyle devam edildi. Gösteri, izleyiciler tarafından ilgiyle seyredildi. Gösteri sonunda bir öğrencinin Şube Müdürü Osman KOÇ’a Türk Bayrağı’nı sunması salondaki duygu yoğunluğunu artırdı.

 

 

Bu yıl Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. Yılını kutluyoruz. Atalarımızın kazandığı şanlı zaferi unutmayalım, okuyalım, okutalım. Yeni nesillerin bu zaferden haberi olması için yapılan yazılı ve görsel çalışmaların devamının gelmesini diler ve Genç Osman Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine Kut’ül Amare Zaferi’ni kutlamak için yaptıkları bu program için teşekkür ederiz.

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.