ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ

Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde güçlenen mesleki eğitimin üretim kapasitesini ne kadar hızla harekete geçirebildiğini ve toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri nasıl üretebildiğini topluma gösterebilmiştir. MEB, mesleki eğitimde gelinen noktayı sürekli daha ileriye taşımak ve mesleki eğitimde iş piyasasıyla birlikte kaliteyi sürekli artırabilmek için çok sayıda önemli projeyi hayata geçirmeye devam etmektedir.   MEB, tam da bu noktada  okul ortamlarını iyileştirmeye yönelik çok önemli bir projeyi hayata geçirmektedir. 'Mesleki Eğitim'de 1000 Okul Projesi', özellikle dezavantajlı koşullara sahip 1000 mesleki ve teknik Anadolu Lisesinin imkânlarını artırmayı ve daha fazla desteklemeyi odağına koyan bir projedir. Bu proje kapsamında mesleki ortaöğretimde akademik başarı, devamsızlık, okul terk, disiplin suçları, eğitim ortamları gibi çok sayıda göstergede daha dezavantajlı durumda olan 81 ilde 1000 meslek lisesi belirlenmiş ve bu okulların ortam ve imkânlarını sürekli iyileştirmeye yönelik çok önemli proje başlatılmıştır.   İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık "Bu proje , eğitim ve fırsat eşitliği açısından da eğitim sistemimize pozitif katkı sunacaktır. Bu amaçla hem MEB'in hem de diğer kurum ve kuruluşların tüm imkânları kullanılarak bu okullara yönelik ciddi bir iyileştirme hamlesi başlatılacaktır. Böylece bir taraftan dezavantajlı liselere pozitif ayrımcılık uygulayarak liseler arasındaki farkı azaltacağı gibi, diğer taraftan mesleki eğitimde kaliteyi artırmaya katkı yapacaktır. Sonuçta 'Mesleki Eğitimde 1.000 Okul Projesi' eğitimde eşitliğin artırılması için çok önemli toplumsal bir katkı sunacaktır."dedi.
MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde, Keçiören Bilim ve Sanat Merkezi öncülüğünde Kanuni MTAL, Kalaba MTAL, Güzide Ülker MTAL, Esertepe MTAL, Şehit Büyükelçi Daniş Tunalıgil MTAL, İncirli Şehit Hüdai MTAL, Keçiören İMKB MTAL, Pursaklar İMKB MTAL, Pursaklar MTAL, Aydınlıklevler MTAL iş birliği ile "Scientix ve STEM Eğitimi" konulu eğitim, Scientix Elçisi Selçuk Yusuf Arslan tarafından gerçekleştirilmiştir. Selçuk Yusuf Arslan, Ankara Altındağ Atatürk MTAL'de görevli, JCI Dünyanın En Başarılı Genci İlk 20, AKS Küresel Öğretmen Ödülü, Microsoft Harikalar Yaratan Öğretmen ödülü gibi pek çok ödülün sahibi alanında uzman bir bilişim teknolojileri öğretmenidir. Sayın Arslan, Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında STEM eğitiminden nasıl faydalanılacağı noktasında öğretmenlerimizi bilgilendirmiştir. Yayın Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Resmi YouTube kanalında canlı olarak yayımlanmış ve kaydedilmiştir.   Aynı proje kapsamında "Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar Eğitimi" eğitimi düzenlenecektir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Uluslararası Buluş Fuarında öğrencileriyle birlikte şampiyonluk alan, pek çok yarışmada ödüller kazanan, bakanlığımızın patent eğitimlerini veren Fizik Öğretmeni Adem AKKUŞ Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında "Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar" konusu ele alınmıştır. 18 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen eğitime 270 öğretmenimiz katılmıştır.

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.