ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Neşet Ertaş Kültür Merkezinde Engellilerle Söyleşi

Neşet Ertaş Kültür Merkezinde Engellilerle Söyleşi

Söyleşiye  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşaviri Kenan Önalan, Keçiören İlçe Kaymakamı Nusret Dirim, İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mustafa Özel, ilçe şube müdürleri Hacı Arslan Atman, İsmail Küçük, Eğitim Bilimleri ve Dayanışma bilimleri uzmanı yazar Murat Ertan v, okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Söyleşiye yazar Murat Ertan’ın hazırladığı engellilerin sorunları ile ilgili bir sinevizyon gösterisiyle başlandı. Ardından Bakanlık Müşaviri sayın Önalan açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Engel, eksiklik değil farklılıktır diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan “Daha dün Avrupa’nın 100 yıl öncesine baktığımızda engellilerin üstünde deneyler yaptıklarını, Hitler’in insanlık dışı uygulamalarını görüyoruz. Bizim toplumumuzda ise’ Yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevmek’ esastır.”dedi.  Yedi yaşında görme yetisini kaybeden Önalan, “Beş duyumdan biri olan gözüm kırmızı kart gördü ama dört duyumla sahadayım. Körlük hiçbir zaman benim sıkıntım olmadı. Sıkıntımız başka insanların bakış açıları. Bir binaya girmek bizim için engel değil. Problem o binanın bizler için doğru yapılmaması. “diyerek sözlerini sürdürdü. Ayrıca “Körlüğün bana kazandırdığı en güzel şey potansiyelimi, elimdeki malzemeleri tam olarak kullanabilmek oldu. Şu sonuca vardım; insan isterse yapamayacağı şey yoktur. Siz isterseniz Allah verir. Engellimiz engelsizimiz bir arada yaşayarak büyük Türkiye’ye ulaşabiliriz. “ diyerek zihinlerde ve gönüllerde farkındalık oluşturdu. Kaldırımlarda ki engelli yürüyüş bantlarının sağlıklı olmadığına dikkat çeken Sayın Önalan, engellilere acımaktan daha ziyade haklarının verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Programa, Genç Osman Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Hacı Tosun moderatörlüğünde, sayın Önalan ve yazar Ertan’ın söyleşisiyle devam edildi.

Programda Tekerlekli Sandalye Milli Takımı oyuncusu Ayşegül Zararsız adlı başarılı öğrenciye Kaymakam sayın Dirim tarafından ödül verildi. Ödül verdiği sırada Sayın Dirim, içinde bulunduğumuz dünyada her zamankinden daha çok dayanışmaya ve sevgiye ihtiyacımız olduğunu söylererek başarılı öğrencimizi tebrik etti.

 

Söyleşi toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.  

15-04-201615-04-201615-04-201615-04-201615-04-201615-04-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.