ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Ve Resmi Kurumlar 2016-2017 Eğitim Öğretim Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı

Özel Ve Resmi Kurumlar 2016-2017 Eğitim Öğretim Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı

    16 Mayıs 2017 Salı günü Keçiören İlçesi Şehit Ahmet Özsoy Kız İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Keçiören Kaymakam Vekili Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Şube Müdürleri ve Eğitim Yöneticilerinin katılımı ile Özel ve Resmi Kurumlar 2016-2017 Eğitim Öğretim Yıl sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.

    Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Vefa Bardakçı “Öncelikle Okul Müdürlerimizin okulun her şeyi olduğunu söylemek isterim. Müdürlerimiz öğrencilerimiz için var. İnsan Kaynaklarımızı en iyi ve nitelikli bir şekilde yetiştirmek ve geliştirmek için var, okul müdürünün okuldaki eğitim yönetimi; tutum ve davranışlarıyla doğrudan orantılıdır. Biz eylül ayından bugüne kadar Ankara’da Okul Gelişim Modeli adında bir sistem oluşturduk. Elektronik ortamda bu sistem üzerinde bütün okul müdürlerimizin özellikle kendi okullarını tanıma, sorunlarını tespit etme ve bu sorunların çözümü ile ilgili amaca dönük hedefler koyma ve bunu bir dizi etkinlik şeklinde hayata geçirip okulu istenilen hedefe ulaştırmayla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Öğretimi yönetmeyle ilgili tutum ve becerileri geliştirmeye dönük çalışmaların yürütülmesi, öğrencilerin gelişimini birebir izlemeleri ve okula kaynak sağlamayla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yönetici arkadaşlarımızla elele  hep birlikte Ankara’ya, başkente yakışır bir şekilde, eğitim düzeyini istenilen seviyeye getirmeye yönelik çabamızı gösteriyoruz. Buraya geldiğiniz için, yanımızda bulunduğunuz için, destek olduğunuz için şükranlarımızı arz ediyoruz.” şeklinde konuştu.

    Keçiören Kaymakam Vekili Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara yaptığı konuşmasında” Burada Keçiören’e zaman zaman vekalet etmekteyim. Birincisi ikili öğretimin kaldırılmasıyla ilgili çok güzel müjdeler aldık, ben sayın Müsteşarıma teşekkür etmek istiyorum. Burada 41 okul, Pursaklar’da 11 okul yapılmak suretiyle inşallah ikili öğretim ortadan kalkacak. ücretli öğretmenlerin statülerinin maddi, manevi iyileştirilmesi ve onlardan daha çok verim alınması için gerekli çalışmaların yapılması önemlidir. Tabii ki rahmetli Ahmet Özsoy’dan bahsetmeden geçmek istemiyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlık, sıhhat, selamet ve afiyet diliyorum. Teşekkür ediyorum.” dedi.

    Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı konuşmasında” Hepimize eğitim öğretim yılımızın sağlıklı, sıhhatli, başarılı bir şekilde geçtiği için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Hepinizin katkılarından, emeklerinden dolayı samimi ve içten teşekkürlerimi sunuyorum. 15 Temmuz olduğunda görev başındaydık. Karşılaştığımız sorunları çözmede çıkarılan kanun hükmünde kararnameler kolaylık sağladı. Onun dışında zaten tespitlerimiz hazırdı. El konulan 1200 üzerinde okulun sadece 2 tanesi hariç hepsi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul olarak hizmet vermektedir. El konulan okulların tamamı Bu okul binalarımızın hepsine 15 Temmuz şehitlerimizin ismini verdik. Bulunduğumuz okulun adı da 15 Temmuz şehitlerimizden Ahmet Özsoy’un adı verildi. Vefa Bey’e de çok teşekkür ederim. Kendisi Ankara’da kısa sürede fark oluşturdu. Bu samimi çalışmaları için kendisine teşekkür ediyorum.  

    Proje okullardan bahsetmek istiyorum. Öyle bir model oluşturalım ki okul müdürlerimizin elinde hiçbir imkan yok ancak kendi farkını ortaya koyabileceği bir proje ile yazsın. Ben dezavantajlı bölgelerde görev yapan idealist müdürlerin farkını göstermelerini, proje geliştirmelerini istiyorum. Öğrencilerin dağa çıkmalarını engellemek için çocuklarımı voleybola, futbola, sanata yönlendirmek istiyorum diyen müdürlere imkan sağlayalım. Okulun spor salonu yok Voleybol ya da futbol branşından öğretmeni yok. Müdür talep etsin ben karşılayayım. O da kendini gösterebileceği dezavantajlı bölgelerde fark yaratabileceği çalışmalar yapsın.

    Eğer okul müdürleri Bakanlık Merkez Teşkilatı ile aynı şekilde düşünmüyorsa bakanlıktan aldığı kararları aynı hassasiyetle uygulamıyorsa bu politikaların başarılı olma şansı yoktur.

    2. tür olarak Meslek Liseleri için yaptığımız Tematik Meslek Liseleri. Aynı şey orada da var çocuklar staj yapacak yer bulamıyorlar. Mezun çocuğun uzmanlığı yok. Sektöre gidiyorsunuz ben ara eleman bulamıyorum diyor.

    Antalya’da uçak bakım üniteleri, Samsun’da Tıbbi Cihaz Üretimi konusunda uzmanlaşan Tematik Meslek Liseleri var. Bu şekilde faaliyet gösteren 40 civarında meslek lisesi açtık. Burada okuyup mezun olan çocuklar doğrudan sektör tarafından istihdam edilecekler. Protokole böyle bir şart koyduk. Bu anlamda sağlıklı uygulanabilir projeler getirin değerlendirelim.

    Bunun yanı sıra okul müdürlerimizi destekleme ve takviye kurslarıyla ilgili uyarmak istiyorum. Mantık devlet eliyle dershanecilik yapmak değildir. Şu anda okullarımız dershaneye döndü. TEOG Modeli üretilirken teste mahkum olmasınlar akademik başarılarla birlikte sosyal, sportif faaliyetlerde bulunsunlar istedik. Okullarımızda Fen Bilgisi, Matematik ve Türkçe ’den destek dersi açılıyor. Drama, müzik, resim gibi kendilerini, yeteneklerini geliştirebilecekleri derslerden kurs açılmıyor.Çocuk başarılıdır. Tiyatro, resim kursu açılabilir. Bunu lütfen planlayın. Bu çok önemli.

    Son olarak İkili Eğitimi bitiriyoruz. Sabah 09:00’dan öğleden sonra 15:00’a kadar okullarımızda eğitim öğretim yapacağız, ondan sonra okullarımızda, çocuklar okulla bütünleşebilecekleri, hayat bulacakları, sevecekleri mekanlar haline gelecek. Okullar asıl Eğitim öğretim saatleri dışında işlevsel hale gelecek. Ben tüm Eğitim Yöneticilerimize tekrar teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. ”şeklinde konuştu.

    Program sorulara verilen cevaplarla sonlandı.

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

 

 

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.