ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saray Bosna Gezisi Tüm Hızıyla Devam Ediyor...

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Keçiören Belediyesi işbirliğiyle yapılan Aliya İzzetbegoviç´i Anma Anlama projesiyle açılan yarışmada dereceye giren öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizden oluşan bir heyet 15-18 Eylül 2015 tarihleri arasında Bosna Yolculuğuna çıktı.  15 Eylül 2015 salı günü saat 11.00- 12.00 arasında Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç´i Saray  Bosna´da Cumhurbaşkanlığı Sarayında ziyaret etti.
Saray Bosna Gezisi Tüm Hızıyla Devam Ediyor...

Kabulde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ,Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Şube Müdürü Ali Kurt, Keçiören Belediyesi Dış Ilişkiler Müdürü  Mustafa Araç, Keçiören Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülser Şık, Aydınlıkevler   Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyat öğretmeni Zerrin Sever ve Keçiören Anadolu Lisesi, Kalaba Anadolu Lisesi, Etlik Anadolu İmamhatip Lisesi, Aydınlıkevler Anadolu Lisesi, Etlik Kız Meslek Lisesi´nden "Aliya İzzetbegoviçi Anma Ve Anlama Programı"nda Resim Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak tarafından Bosna gezisiyle ödüllendirilen öğrencilerimiz bulundular.

Cumhurbaşkanı Heyete hoş geldiniz dedikten sonra,Keçiören Belediyesi ve Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile "Gençlerin Gözünde Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç´i Anma, Anlama ve Tanıma", Bosna Savaşında Çekilen acıları, soykırımı Gençlerin Resim şiir ve Kompozisyon çalışmaları yoluyla gündemlerine taşınıp canlı tutulmasına vesile olunduğu için duyduğu memnuniyeti anlattı .Öğrencilerin yaptığı çalışmaların kendisine önceden ulaştırıldığını ve çok etkilendiğini ve beğeniyle okuduğunu ifade etti.Güçlü bir Lideriniz, güçlü bir devletiniz ve güçlü bir ordunuz var. Osmanlı Deniz´i buralardan çekildikten sonra Bosna bir Göl olarak burada kalmıştır, Türkiye güçlü olduğu sürece biz de burada kendimizi güçlü hissediyoruz dedi .

Keçiören Belediye Başkanımız Mustafa Ak, Keçiören´deki okullarımızda İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz "Çağımızı Aydınlatan Değerler Projesi"nde Aliya İzzetboviçi öğrencilerin tanımasına yönelik yapılan çalışmalar sonucu dereceye giren öğrencileri beş günlük Bosna gezisiyle ödüllendirdiklerini bu vesileyle ecdat yadigarı bu topraklarda yaşayan Boşnakları tanımalarını istediklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Muhterem Kurt, Sayın Cumhurbaşkanına kabullerinden dolayı heyet adına teşekkür etti.Öğrencilerimizin Çağımızı Aydınlatan Degerlerimizi, gönül insanlarımızı , mücadele insanlarımızı ve Aliya´yı, Aliya´nın felsefesini , mücadelesini ,sağlam kişiliğini devlet adamlığını tanımalarını sağlamak için çalışmalar yaptıklarını, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan bir heyetle bu amaç için Bosna´da bulunduklarını ifade ettiler .

Keçiören İlçe Mili Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil ,Sayın Cumhurbaşkanına  kabulleri için teşekkür etti . Aliya İzzetbegoviç´i öğrencilerimize tanıtmak için yapılan çalışmaları anlattı . Bu projeye güçlü destek veren Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Ak´a özellikle huzurlarınızda teşekkür ediyorum dedi . 
Mustafa Kılıçgil Aliya´nın ;
"Başını hep dik tut, 
Yıldızlar altından geçmemiz gerek.
Hangi yolu seçersen seç 
Sonunda ölüm var.
Ve her şey bitecek .
Ve sen de öleceksin. 
Bu dünyada ölecek
Bu yüzden başını hep dik tut". Mısralarını okudu. Cumhurbaşkanı da bu şiiri babası öldüğünde çekmecesinde bulduklarını söylediler .Belediye Başkanımız, Müsteşar Yardımcımızın hediye takdimi ve toplu resim çekiminden sonra heyet Cumhurbaşkanlığı Saray´ından ayrıldı.

Heyet Saraybosna´da Türkiye  Büyükelçiliğimizi ziyaret etti.Büyükelçimiz heyeti kabul etti.Heyet Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti.Enstitünün, öğrencilere ve yetişkinlere yönelik Türkçe öğretme, sosyal ve kültürel faaliyetler yaptığı ve dünyanın bir çok ülkesinde bu faaliyetlerin yapıldığı anlatıldı . 

Heyet daha sonra Bosna´nın Çanakkale´si olan , dört bin şehit veren , dört yıl abluka altında savaş veren ama teslim olmayan, Drina Nehri´nin ortasından şehri ikiye ayıran, etrafı ormanlık dağlarla kaplı olan kahraman şehir Gorajde´ye geçti. Burada kardeş okul Fahrudın İlkokulu/ Ortaokulu ziyaret edildi. Öğrenciler heyeti halk oyunları ile karşıladı. Müsteşar Yardımıcımız Muhterem Kurt yaptığı konuşmada sıcak karşılama için teşekkür ederek, buradaki öğrenci ve öğretmenlere Türkiye´deki öğrencilerin ve öğretmenleri selam sevgi ve muhabbetlerini getirdiklerini ifade ettiler. Okullar arasındaki işbirliğini arttırmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Heyet, Keçiören Belediyemiz tarafından tarafından yapılan ve 2014  yılında açılan Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezine geçti buradaki kursları faaliyetleri yerinde gördüler .Müftü Bey ile iki gün birlikte faaliyetlere katılan heyeti, Bölge Başbakanı , Gorajde Belediye Başkanı, Meclis Başkanı akşam yemeğinde kabul ettiler . Savaşın Gazi komutanlarından savaş yıllarındaki mücadeleleri dinleyen heyet, 18 Eylül Cuma günü Gorajde Kurtuluş Günü Törenlerine ve Şehitlik Ziyaretlerine katıldı. Şehitlerin ruhlarına Kuran´ı Kerim ve Fatihalar okunarak dualar edildi.

bosnabosnabosnabosnabosnabosnabosnabosnabosnabosna

 

 

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.