ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI KUTLANDI.

TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI KUTLANDI.

   12-18 Aralık tarihleri arasında, ülkemizde tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır. Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektiği gibi koruması ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketim konuları üzerinde de durulur.

    Okullarda 12 -18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, oyunlar oynanır, yerli malından seçilen yiyecekler tüketilir.

   I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve oplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı  İsmet İNÖNÜ, 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM'de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı kullanımı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi. 

    Bizler de bilinçli birer vatandaş olarak tükettiğimiz ürünlerin yerli olmasına özen göstermeli ve kazancın ülkemizde kalmasına destek olmalıyız. Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftanızı kutlarız. 

   İlçemiz Mecidiye İlkokulunda da Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kutlandı. Kutlama kapsamında öğrencilere haftanın önemini kavratmak amacıyla çeşitli eğitimler verildi. Öğrenciler, öğretmenlerinin desteğiyle Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'nın anlamını eğlenerek öğrendiler.

 

 

24-12-202124-12-202124-12-202124-12-202124-12-202124-12-202124-12-2021

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.