ANKARA KEÇİÖREN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Unutulan Destan (Kut-ül Amare) ve Yunus Emre, Nuh Eskiyapan İlkokulu´nda hatırlandı

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme Seni sîgaya çeken bir Molla Kasım gelir"
Unutulan Destan (Kut-ül Amare) ve Yunus Emre, Nuh Eskiyapan  İlkokulu´nda hatırlandı

Kut-ül Amare Zaferi ve Yunus Emre Haftası dolayısıyla Nuh Eskiyapan İlkokulu´nda bir program düzenlendi. Programa Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Okul Müdürleri Mehmet Uslu, Muhammet Bozkurt, Hasan Hüsnü Özkan, Hamza Çağlar, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın ardından öğretmen Fatma Tiryaki bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Sonra Okul Müdürü Mehmet Uslu günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Kut-ül Amare Savaşı hakkında bilgi vererek, "Değerli konuklar tarihimiz Şanlı zaferlerle doludur. Bizler Şanlı bir milletin, geçmişi parlak bir milletin Torunlarıyız. Bugünleri anmak ve hatırlamak, Şanlı tarihimizin ne kadar önemli olduğunun, vatanımıza ne kadar layık olmaya çalıştığımızın bir göstergesidir. Biz de bu günleri anarak, gelecek nesillerimize bugünleri hatırlatarak onlara layık olmaya çalışacağız Güzel nesil yetiştirmek için elimizden gelen Gayret ve çabayı göstereceğiz” dedi. Uslu , konuşmasının ardından Bu yıl sonunda emekli olacak olan ve bugünkü programı hazırlayan Fatma Tiryaki adlı öğretmeni, meslek hayatı boyunca yapmış olduğu çalışmalardan dolayı kutlayarak, bundan sonraki hayatında başarılar diledi. Sayın Kılıçgil de sahneye davet edilen öğretmenimizi kutladı ve kendisine bir çiçek verdi.

 ANLAMLI ZAFER

Ardından Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil bir konuşma yaparak şunları söyledi:

"maalesef yıllardan beri unuttuğumuz, belki bir dönem özellikle unutturulan bir zaferimiz  kut´ül Amare... Birinci Dünya Harbi´nde işgal güçlerinin Çanakkale´yi geçme projeleri sırasında  kut-ül Amare’de büyük bir zafer kazandık. yakın zamana kadar kimsenin gündeminde yoktu . Dolayısıyla bu zaferi çok anlamlı buluyoruz…"

YUNUS EMRE DE AYNI KADERİ PAYLAŞMIŞ BUYUK BİR İNSAN

Kılıçgil sözlerine şöyle devam etti:

"O dönemde İslam dünyası içerisinde büyük entrikalar dönüyordu, bugunde tarih tekerrür etmektedir. hatta bu tür entrikalar Yunus Emre döneminde de vardı. Biz hep iyilerin yanında olmaya devam edip iyilerin yanında olan güzel bir nesli el birliği ile yetiştireceğiz." Yunus Emre´nin de kendi döneminde ihanetlerle yüzyüze kaldığını ifade eden Kılıçgil, o dönemde Yunus Emre ve Molla Kasım arasında geçen kıssayı anlattı.

Kılıçgil, “Maalesef bugün de ülkemiz üzerinde bir parçalama operasyonu devam ediyor ama bu millet asla bu Emperyalist güçlere boyun eğmeyecek ve hepsinin hakkından gelecek Allah´ın izniyle. Çünkü bu coğrafyada bu millet önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye´yi değil dünyayı yönetecek.  Dünyayı yönetecek bir nesil yetiştiriyoruz biz. Bu yüzden iddialıyız, yükümlülüğümüz ve sorumluluğumuz çok ağır.  Dünyayı yönetecek nesil,  batılılar gibi emperyalist, sömürücü, yakan yıkan olmayacak. Mazlumun mağdurun elinden tutan, 600 yıldır Osmanlı İmparatorluğu´nun bu coğrafyada yaptığı gibi dünyayı,  adaletle yöneten, kimsenin diline,  ırkına,  inancına karışmadan dünyayı yönetecek bir nesil yetişecek inşallah. Dünyanın buna ihtiyacı var. Allah´ın izniyle çocuklarımızı, kendisinin farkında olan, toplumla barışık, kendisiyle barışık, bu coğrafyanın, bu devletin ve  milletin tarihini, kültürünü, değerlerini  bilen, dünyayı ve evrensel değerleri okuyan,  yüksek ideal sahibi, yetenekli, üretken insanlar olarak inşallah yetiştirmeye devam edeceğiz”  diyerek sözlerini tamamladı.

protokol konuşmalarının ardından Öğretmen Fatma Tiryaki´nin hazırlamış olduğu “Bizim Yunus” adlı oyun sahnelendi. Ardından öğretmen Gülferiz  Erçen eşliğinde Artvin yöresi halk oyunları oynandı. programın sonunda çeşitli ikramlar sunuldu ve hatıra fotoğrafları çekildi.

29-04-201629-04-201629-04-201629-04-201629-04-201629-04-201629-04-2016

Cumhuriyet cad. No 1 Kalaba Kent Meydanı Keçiören/ANKARA - 0312 361 19 10/11-12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.